Kvalifikace ME 2018 - Česko - Island 27:24 (18:12)
Datum: * Thursday, 15. June 2017 @ 00:02:26 CEST *
Téma: ME 2018 Muži, Chorvatsko

Úkol splněn! Čeští házenkáři zvládli důležitý duel kvalifikace o Euro a v Brně porazili Island 27:24 (14:9). Pokud ve čtvrtek Makedonie zvítězí na Ukrajině, bude mít tým koučů Filipa a Kubeše postup jistý...Zase se ukázalo, jak moc jim tahle hala sedí. Češi v Brně umí: už tu zdolali superšampiony z Francie či tradičně silné Němce - a teď na seznam přidali rovněž Islanďany. Sice málem ztratili náskok, ale v koncovce zabrali a mohou slavit.

V Reykjavíku loni na podzim Češi prohráli 24:25, a tak před tradičně nažhavenými tribunami potřebovali zvítězit aspoň o dva góly, aby soupeře dostali pod sebe v bilanci vzájemných duelů.

Zvládli to, a tak čekají na pomoc od jinak velmi neoblíbené Makedonie. Triumf Balkánců na Ukrajině = jistota pro Česko. Mužstvo by pak zamířilo na Euro 2018 v Chorvatsku.

„Nejsem moc dobrý na počty,“ usmál se Daniel Kubeš, jeden z českých koučů. „Ale máme dobrou pozici. Zápas to dnes byl hektický, byl jsem hodně nervózní. V závěru nás Islanďáci hodně tlačili; poslední chvilky byly o vůli, na morál. Velký dík patří fanouškům - byli fantastičtí!“

Zrodí-li se ve čtvrtek na Ukrajině jiný výsledek, rozhodne až úplný závěr. A to závěr velmi pikantní, neboť Češi poslední duel sehrají v neděli od 20.45 ve Skopje - na stejném místě, kde Česko před rokem v barážovém dvojutkání nakonec přišlo o postup na MS o jediný gól a odvetu v Makedonii „režírovaly“ skandální výroky rumunských sudích. Nyní může od Makedonců přijít jistá forma „splátky“. Ale nejpodstatnější bylo, že Češi zvládli sami svůj úkol.

Povedená rozlučka opory
Před utkáním se s reprezentační kariérou loučil brankář Petr Štochl, dlouholetá opora týmu. Svému oblíbenému parťákovi chtěli Češi připravit důstojné adieu - a to se jim proti Islandu povedlo. V Brně začali zhurta a kouč Islandu si po necelé čtvrthodině bral oddechový čas, neboť domácí vedli 6:3. Svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše jiskřili energií, hru výborně řídil Tomáš Babák, střelecky se dařilo Janu Stehlíkovi a gólman Martin Galia jasně předčil svého islandského protějška.

Náskok pak vzrostl na 9:5 a v půli skóre po trefě Jana Sobola těsně před klaksonem znělo 14:9. Češi plnili cíl, že musí hrát na hraně svých možností. Islanďané, tým s řadou osobností včetně geniální spojky Arona Palmarssona, manko ne a ne zmenšit. A očividně je to štvalo.

I proto byli v druhé půli v útoku přesnější, vyvíjeli mnohem větší tlak a v defenzivě přidali na tvrdosti i na pohybu. Byť je často deptaly Galiovy zákroky, hosté snížili na 22:19, posléze na 23:22 a navíc Češi byli v oslabení.

„Bohužel nedokážeme udržet efektivitu naší útočné hry. Soupeř má spoustu dobrých hráčů, kteří umí rozhodnout. Získavali lehké šance,“ hodnotil kouč Kubeš. „Ale i my jsme měli fantastické akce. Nejen v posledních minutách.“

Začala totiž tahanice, ovšem s dobrým koncem: Horák v početní nevýhodě, pak Babák a následně ekvilibristicky pivot Petrovský změnili stav na 26:23. Hostující legenda Sigurdsson sice snížila, ale to bylo od Islandu vše. A Babák, spolu s Galiou nejlepší muž domácích, ještě přidal pojistku.

Kvalifikace mistrovství Evropy házenkářů
hráno v Brně
ČR - Island 27:24 (14:9)
Sestava a branky ČR: Galia, Mrkva - Hrstka 2, Bečvář 1, Jurka 1, Motl, Sobol 1, Horák 2, Stehlík 5, Babák 8, Petrovský 4, Škvařil, Hanisch, Kašpárek, Šlachta 3, Landa.
Nejvíce branek Islandu: Sigurdsson 10, Palmarsson a Smarason po 3. Rozhodčí: Mazeika, Gatelis (oba Litva). Sedmimetrové hody: 1/1 - 5/5. Vyloučení: 4:1.

zdroj - iDnes - 14.06.2017 (Miroslav Němý)Tato zpráva příchází od The Czech Handball Server (C.H.S.)
http://www.hazena.pb.cz

URL pro tento příspěvek je:
http://www.hazena.pb.cz/article.php?sid=2959