01.01.2023-01.01.2023

Nejste přihlášen, Přihlášení
    ME 2016 ženy - Česko - Norsko 24:35 (17:18)...
    Podle * Středa, 14. prosinec 2016 @ 23:55:04 CET *
    ME 2016 Ženy, Švédsko České házenkářky se rozloučily s evropským šampionátem duelem, který svým způsobem kopíroval hlavní dojem, jenž na turnaji ve Švédsku zanechaly. Proti úřadujícím světovým šampionkám z Norska se dlouho držely na dostřel, ale nakonec padly vysoko 24:35 (17:18). Česká reprezentace tak na Euru obsadila celkově 10. místo...

Maximem české ženské házené tím pádem nadále zůstávají dvě 8. místa z let 1994 a 2002. Ve Švédsku se nakonec zopakoval scénář z poslední české účasti na setkání evropské elity - rovněž v roce 2012 vyhrálo družstvo Jana Bašného první duel turnaje (tehdy s Ukrajinou), ale pak v pěti následujících zápasech padlo. Tehdy skončilo 12., nyní mu patří 10. příčka.

A rozdíl je zřejmý: Češky letos překvapily kvalitou výkonů a především mnoha až nečekaně těsnými výsledky. Začaly senzační výhrou nad Maďarskem, jež jim zajistila postup ze skupiny. Černé Hoře podlehly o jediný gól, olympijským šampionkám z Ruska a obhájkyním světového bronzu z Rumunska v hlavní fázi turnaje o dva góly, ve skupině tři čtvrtě duelu trápily tradičního obra ženské házené z Dánska.

Proti Norsku to bylo podobné, ale jen 40 minut. Pokud by Češky proti sokyním, které jako jediné na turnaji dosud neztratily ani bod, způsobily senzaci, mohly se v celkovém pořadí Eura vyšplhat o jednu příčku výše, na 9. pozici. Nestalo se - a tentokrát místo těsného skóre přišla v závěru pořádná lekce.

Až na tuto výjimku za sebou Bašného svěřenkyně mají turnaj povedených výkonů, leč bez dostatečné bodové odezvy. Od soupeřek sklízely chválu, ovšem v klíčových fázích zápasů ji nedokázaly přeměnit aspoň v remízy, neřkuli ve výhry.

Jaká tedy byla jejich derniéra?
    Velmi ofenzivní, v obraně ale kritickým pohledem nekoncentrovaná (byť proti extrémně silnému soupeři). Češky se v první půli prezentovaly velmi kvalitním útokem s řadou hezkých akcí i střel - jenže vzadu byly zranitelné. Nejvíce tref dostávaly od norských pivotek, na brankovišti jim defenziva vůbec nešla.

Přesto po třiceti minutách skóre znělo pouze 17:18 v prospěch favoritek. Několikrát se opět ukázala gólmanka Lucie Satrapová, jeden z objevů šampionátu.

Po přestávce se předvedla rovněž její náhradnice Petra Kudláčková, která krátce po sobě bravurně zlikvidovala dvě norské sedmičky - ale málo platné, házenkářských gigant ze Skandinávie už tou dobou svůj náskok navyšoval. Na startu 41. minuty to bylo 20:24 a o chvíli později už 22:30. Tady jakékoli sny definitivně vyhasly. Češky odpadly a Norky si závěr vychutnaly.

Trenér českého výběru Jan Bašný si postěžoval, že jeho tým tentokrát nehrál tak dobře. „Na turnaji jsme vydrželi hrát pět zápasů a čtyřicet minut. Posledních dvacet minut už nebyly síly. Přesto si nemyslím, že prohrát takovým výsledkem s Norskem by nějak kazilo to, co jsme tady předvedli v předešlých utkáních,“ uvedl. Podle brankářky Petry Kudláčkové Češky držely krok v první půli, kterou prohrály o gól. Pak se ale rozdíl navýšil o dalších deset branek. „Už nám došly síly a je to trošku kaňka za dobře odehraným turnajem,“ poznamenala Kudláčková.

Norský trenér Thorir Hergeirsson nicméně Češky pochválil. „Především v první půli jsme měli problém zastavit jejich střelbu a vůbec se nám to nedařilo,“ řekl.

Byl to tedy duel v něčem podobný jako celé Euro. Turnaj dobrých výkonů (minimálně ve velkých částech zápasů), ale nikoli bodových zisků.

Díky desáté pozici budou české reprezentantky mezi nasazenými týmy při losování play-off o postup na MS, které se bude hrát v příštím roce v Německu. Los jim přidělí jeden z těchto celků: Bělorusko, Chorvatsko, Itálii, Makedonii, Polsko, Rakousko, Slovensko, Turecko nebo Ukrajinu.

Mistrovství Evropy házenkářek
    Čtvrtfinálová skupina II:

Česko - Norsko 24:35 (17:18)
    Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková, Müllnerová - Luzumová 3, Kordovská 3, Jeřábková 1, Hrbková 7/2, Růčková 1, Salčáková 2, Knedlíková 2, Malá 1, Adámková 1, Marčíková, Crhová, Stellnerová 1, Ryšánková 2.
    Nejvíce branek Norska: Morková 6, Kristiansenová, Ingstadová a Herremová po 5.
    Rozhodčí: Brehmerová, Skowroneková (obě Pol.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 3/1. Vyloučení: 1:1.

Maďarsko - Rusko 26:26 (14:13)
    Dánsko - Rumunsko 21:17 (12:10)